SFX-format 250W PSU HEC-250SR-AT (Ultra Quiet & low power)
Image of SFX-format 250W PSU HEC-250SR-AT (Ultra Quiet & low power)
Product Title: SFX-format 250W PSU HEC-250SR-AT (Ultra Quiet & low power)
Manufacturer/Publisher: HEC
Stock Code: HEC-250SR-AT
QuickCode: 14227
Format: Hardware
Product Group: PC & Mac Hardware / Accessories
Condition: New
Availability: Usually available from stock
Description:
Compact SFX format. (It is not the same size or shape as an ATX PSU!)
Model no. HEC-250SR-AT
Specifications:
250W
8cm Sleeve Bearing Fan for almost silent operation.
Connectors:
1 x 20 pin motherboard connector
4 x 4-pin HDD-connector
1 x S-ATA
2 x 4-pin FDD-connector
1 x 4-pin 12V-connector
Temperature Range: 10~40C
Efficiency: at least 72% at full power
Short-Circuit Protection: Yes
Overload Protection: Yes
Overvoltage Protection: Yes
Input Voltage: 230 Vac, 50 Hz
Cooling: 8 cm sleeve bearing fan
Measurements: 82mm(W) x 43mm (66mm with fan) (H) x 190mm(D)
Voltage, Max Load, Min Load, Regulation
+3.3 V, 18A, 0.3A, +/-5%
+5 V, 19A, 0.3A, +/-5%
+12 V, 16A, 1A, +/-5%
-12 V, 0.3A, 0A, +/-10%
+5 VSB, 2A, 0A, +/-5%
+3.3V & +5V Combined Power: 105 W
Total Power: 250 W